Pages

30 Haziran 2012 Cumartesi

Semiotics Of The Kitchen, mutfak emekçiliğiBrooklyn’li martha rosler'ın semiotics of the kitchen adlı video yaratısı. kadına resmen mutfak emekçisi muamelesi çeken zihniyeti kendi kabilinde eleştirir martha rosler. ücretsiz emek sömürüsü sınıf siyaseti paralelinde bakılmamalıdır, aksine cinsiyet-iş rollerinin birebir sorgulanacağı alandır...

ayrıntısı:

feminist sanatta bir kilometre taşı olan ve rosler’in ifadesiyle “bir julia child karşıtının, araç gereçlerin evcilleştirilmiş ‘anlam’larını bir öfke ve hüsran sözlüğüyle değiştirdiği” semiotics of the kitchen [mutfağın semiyotiği] (1975), kent dışı orta sınıf yaşamındaki bir evin mutfağını yansıtır.

sabit bir kamera, mutfaktaki bir kadına odaklanmıştır. rosler, her adımda farklı bir mutfak aletini kullanarak, harf harf bir mutfak terimleri sözlüğünü takip eder. her harfteki mutfak aletini absürt jestlerle tanıtarak verili anlamları sorgular ve farklı anlamların ortaya çıkmasını sağlar.

rosler’in, hayali içeriği televizyon “kutu”sundan dışarı attığı ya da fırlattığı birtakım jestlerinin arka planında ise, işi aslında bir televizyon ekranında gösterme tasarısı vardır.
Enhanced by Zemanta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder